Poradnik przetwarzania – preparaty silikonowe

Czy można podgrzewać silikony utwardzane pod wpływem wilgoci w powietrzu ( system kondensacyjny) aby przyspieszyć proces utwardzania?

Nie powinno się tego robić, ale podgrzanie do 40°C przyspieszy trochę czas utwardzania. Wyższej temperatury nie wolno stosować ponieważ może spowodować rewersję silikonu do stanu płynnego.

Jeśli dodam więcej katalizatora niż zalecane ilości, czy skróci to czas utwardzania?

Odpowiedź brzmi NIE, niezależnie od systemu utwardzania dodając wiecej katalizatora niż podany przez producenta, nie przyspieszymy procesu utwardzania, uzyskamy natomiast elastomer złej jakości lub silikon może się w ogóle nie utwardzić.

Czy silikony są odporne na działanie substancji chemicznych?

Proszę kliknąć na link: Chemical resistance of silicones

Czy wymagana jest komora próżniowa do zalew silikonowych?

Tak, jest to bardzo ważne, zarówno w przypadku silikonów formierskich jak i zalew do elektroniki jakiekolwiek uwięzione powietrze w masie silikonowej powoduje nierówności powierzchni elastomeru. Powietrze nagrzewając się rozszerza sie bardziej niż silikon, czyli będzie jakby puchnąć jak sie dostanie powietrze pod silikon.

Jaki primer powinienem użyć aby zwiększyć przyczepność do mojego materiału?

Proszę kliknąć na link: Adhesion selection guide

Ile primera potrzebuję do mojej aplikacji?

100 ml primera wystarczy na pokrycie około 1,5 m2 powierzchni. Ilość primera zależy więc od wielkości powierzchni jaką mamy do pokrycia a nie od ilości silikonu.

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób.
Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera