Oświetlenie LED

Urządzenia technologii LED

W projektowaniu i produkcji urządzeń LED ważne są dwa główne czynniki: odprowadzanie ciepła i hermetyzacja modułów LED. Poprawnie zaprojektowany system chłodzenia znacznie wydłuża żywotność oświetlenia, a solidna hermetyzacja poprawia estetykę i zmniejsza ryzyko awarii, zwłaszcza w warunkach zewnętrznych, gdzie elektronika narażona jest na wilgoć
i zanieczyszczenia. Dlatego też w oświetleniu informacyjnym czy sygnalizacji drogowej często obserwuje się problemy z diodami LED, co może wynikać z błędnego chłodzenia, problemów z hermetyzacją lub używania nieodpowiednich produktów do uszczelniania.

Odprowadzanie ciepła

Odprowadzanie ciepła

Przestrzeganie zasad podczas stosowania żywic poliuretanowych i materiałów termoprzewodzących w montażu modułów LED jest kluczowe dla zachowania wysokiej jakości i parametrów technicznych. W przypadku modułów LED o dużej mocy, a będących w małych obudowach, kluczowe jest zastosowanie materiałów termoprzewodzących. Brak efektywnego odprowadzenia ciepła szybko prowadzi do utraty żywotności diod. Materiały o przewodzeniu termicznym 1–3W/mK są odpowiednie dla typowych modułów LED. Podkładki termoprzewodzące są doskonałą alternatywą dla past, zapewniają izolację elektryczną oraz jednolitą grubość.

Dobrze sprawdzą się w tej roli produkty firmy HALA Contec, dostarczane przez firmę BL elektronik:

  • TFO-J300-SI
  • TFO-Q300-SI
  • gap fillery TGF-JUS1000-SI

Innymi materiałami termoprzewodzącymi stosowanymi do chłodzenia modułów LED są kleje jednoskładnikowe firmy CHT (dawniej ACC Silicones) takie jak:

oraz zalewy silikonowe

Swoje rozwiązanie proponuje także firma Otto Chemie. Tutaj sprawdzi się zalewa silikonowa:

  • NovasilS151 

Te materiały nie tylko hermetyzują, ale także skutecznie odprowadzają ciepło. W przypadku układów niewymagających serwisu lub pracujących w trudnych warunkach dobrym wyborem będą:

Hermetyzacja modułów LED

Ważne jest, aby prawidłowo hermetyzować moduły LED, szczególnie te narażone na wilgoć, wibracje czy uszkodzenia mechaniczne, jak telebimy, ekrany czy lampy uliczne. Zastosowanie przeźroczystych zalew silikonowych, żywic poliuretanowych i akrylowych okazuje się w tym przypadku koniecznością. Te materiały są odporne na promieniowanie UV, a silikony o wysokim współczynniku załamania światła mogą nawet poprawić jakość emitowanego światła. Elastyczność i wysoki współczynnik rozszerzalności cieplnej (CTE) są kluczowe przy wyborze zalew. CHT (ACC Silicones) oferuje dobre produkty, takie jak:

a także poliuretanowe żywice przeźroczyste i mleczne firmy Kisling, które są godne polecenia w procesie hermetyzacji układów LED.

  • ST43,
  • ST44,
  • ST45,
  • LD44,

Jesteś zainteresowany naszymi produktami? Zadzwoń lub napisz do Nas!

Na swoich stronach wykorzystujemy pliki cookies. Jeśli korzystasz z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki, zostaną one zapisane w pamięci urządzenia.

Polityka prywatności

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób.
Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera