Poradnik – alternatywa do silikonów na bazie MEKO

Jeżeli używasz silikonów na bazie MEKO, to mamy na to rozwiązanie!

MEKO jako substancja szkodliwa

Rozporządzenie z 1 marca 2022, stwierdzające oficjalnie, iż Oksym butan-2-onu, znany również jako MEKO, jest substancją rakotwórczą, zobowiązuje nas, firmę
BL elektronik do podjęcia wszelkich działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia naszych klientów.

Zastosowania MEKO

MEKO znajduje  szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak formulacje podkładów, lakierów, powłok ochronnych oraz produktów silikonowych. Dlatego uszczelniacze silikonowe, powszechnie stosowane w wielu gałęziach przemysłu, a będące  na bazie oximu były przedmiotem szczególnych obaw ze względu na ich klasyfikację jako „H350 – może powodować raka”. Taka klasyfikacja budziła zrozumiały niepokój zarówno wśród pracowników, którzy mieli styczność z tymi produktami, jak i wśród klientów, którzy używali ich w różnych aplikacjach.

Reakcja firmy BL elektronik

Jako firma dystrybuująca produkty, które w swoim składzie zawierają MEKO, czujemy się zobligowani, aby przy takim rozwoju sytuacji, zadbać o bezpieczeństwo swoich klientów wskazując alternatywę dla niebezpiecznych produktów na bazie oximów. Wcześniej wspomniania klasyfikacja sprawiła, że produkty te stały się nieopłacalne i zostały usunięte z naszej oferty. Dlatego już w niedługim czasie będziemy posiadać w naszym asortymencie preparaty firmy CHT, która zdecydowała się podjąć radykalne działania w związku z rozporządzeniem z marca 2022 roku. CHT przeprowadziła gruntowną reformulację swoich produktów. Zdecydowano się na zastąpienie butanoximów, które były przyczyną obaw, bezpieczniejszymi pentanoximami. Takie działanie miało na celu zapewnienie bezpiecznego użytkowania tych uszczelniaczy zarówno dla pracowników CHT, jak i dla klientów, którzy polegali na tych produktach w różnych dziedzinach.

Innowacje w produkcie

Nowe formuły uszczelniaczy silikonowych otrzymały nową markę „SilSo”, podkreślając tym samym nowy i bezpieczny kierunek, w jakim podążają te produkty. Testy kwalifikacyjne przeprowadzone przez CHT UK Bridgwater potwierdziły, że nowe produkty zachowują wszystkie właściwości swoich przestarzałych odpowiedników. Nie ma różnicy w czasie utwardzania, właściwościach chemicznych ani wydajności po utwardzeniu. Oznacza to, że nasi klienci mogą nadal polegać na tych produktach, i mieć pewność co do ich bezpiecznego stosowania.

Priorytet bezpieczeństwa i zdrowia

Warto podkreślić, że bezpieczeństwo w miejscu pracy i ochrona zdrowia klientów są dla naszej firmy priorytetem, dlatego też podejmujemy wszelkie możliwe kroki, by dostarczać produkty spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa. Przejście od produktów klasyfikowanych jako potencjalnie niebezpieczne do nowych, bezpiecznych formulacji jest wyrazem tego zobowiązania.

Tabela produktów alternatywnych

W tabeli przedstawiamy produkty firmy CHT obecne na bazie oksymów oraz alternatywę do nich, która jest w pełni bezpieczna w użytkowaniu.

Obecny    produkt

Alternatywny produkt

AS1603

SilSo Bond 13603

AS1604

SilSo Bond 13604

AS1620

SilSo Bond 13620

AS1621

SilSo Bond 13621

AS1622

SilSo Bond 13622

AS1623

SilSo Bond 13623

AS5600 Trans

SilSo Bond 13560

AS5600 White

SilSo Bond 13561

AS5600 Grey

SilSo Bond 13562

AS5600 Black

SilSo Bond 13563

ESP501

SilSo Bond 13501

ESP531

SilSo Bond 13531

 

Obecnie wszystkie produkty na bazie MEKO, które posiadaliśmy na magazynie zostały wyprzedane. Dystrybucja tych produktów już, nie będzie kontynuowana. Według zapowiedzi wraz z rozpoczęciem roku 2024 ukażą się próbki marki „SilSo”. Wiele branże, które musiały dostosować swoje praktyki do nowych przepisów, będą mogły wraz z rozpoczęciem nowego roku, przeprowadzić pierwsze próby aplikacji nowopowstałych preparatów.

Skontaktuj się z nami, a my Ci pomożemy!

Nasza oferta zawiera produkty, które posiadają zbliżone właściwości do tych opartych na MEKO. Mimo że mogą to być różne substancje, zapewniamy, że spełniają one podobne wymagania i oferują porównywalne efekty w wielu zastosowaniach. Są to produkty o zbliżonych właściwościach w zakresie lepkości, twardości, koloru, temperatury utwardzania, a na dodatek zupełnie bezpieczne.

Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu jesteśmy w stanie doradzić i zaproponować alternatywne rozwiązania, które nie tylko spełnią Twoje potrzeby, ale również będą zgodne z aktualnymi przepisami i klasyfikacjami.

Skontaktuj się z naszym zespołem, aby uzyskać więcej informacji na temat naszych produktów zamiennych. Jesteśmy gotowi pomóc Ci w wyborze najlepszych rozwiązań, które będą odpowiadały Twoim potrzebom i oczekiwaniom.

Na swoich stronach wykorzystujemy pliki cookies. Jeśli korzystasz z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki, zostaną one zapisane w pamięci urządzenia.

Polityka prywatności

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób.
Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera